Wczasy w górach - baza noclegowaWakacje gory
Oferty specjalne
Rekreacja
Wyszukiwarka obiektów
Miejscowość:

Typ obiektu :
Wyszukiwanie zaawansowane

Beskid Niski (4)
Beskid Sądecki (5)
Beskid Wyspowy (1)
Beskid Żywiecki (6)
Beskid Śląski (9)
Gorce (5)
Góry Bystrzyckie (1)
Góry Stołowe (3)
Góry Wałbrzyskie (1)
Karkonosze (13)
Pieniny (17)
Góry Opawskie (2)
Orawa (5)
Podhale (72)
Tatry (10)
Masyw Śnieżnika (2)
Vysoké Tatry (1)
Menu kontekstowe
Ostatnio dodane
Polecamy miejscowosci
Atrakcje turystyczne
Webtraveling Paweł Mallek
ul. Klemensiewicza 6B/4
75-353 Koszalin
tel. 94 720 38 90
tel. kom. 608 769 913Szrenica

2009-11-24

Szrenica to szczyt górujący nad miastem o wysokości 1362 m n.p.m., na który prowadzi krzesełkowa kolej linowa. Na wierzchołku znajduje się schronisko górskie „Szrenica” i obserwatorium klimatologiczne Uniwersytetu Wrocławskiego.

Pod szczytem znajduje się górna stacja wyciągu krzesełkowego w Szklarskiej Porębie i początek nartostrad: czarnej FIS-owskiej tzw. "Ściany", Lolobrygidy 4400m, stoku slalomowego Hali Szrenickiej i Łabskiego Szczytu, Śnieżynki, Puchatka oraz Bystrej. W sumie ponad 20 km nartostrad obsługiwanych przez ośrodek narciarski SKI ARENA SZRENICA.

Mimo, iż Szrenica nie jest górą wysoką panują tu warunki śniegowe takie jak w Alpach na wysokości 2000 m npm. Ten naturalny walor sprawił, że na obszarze góry powstał tutaj nowoczesny ośrodek narciarski. To ponad 13 km nartostrad i malownicza Hala Szrenicka oraz cały zespół wyciągów tworzących infrastrukturę narciarską. 

Cały masyw Szrenicy zbudowany jest z granitu karkonoskiego, który w wyniku wietrzenia utworzył na szczycie i na zboczach grupy skałek oraz rumowiska skalne, które pokrywają szczególnie wschodnią stronę zbocza. Granitowe bloki gołoborza porastają żółto-zielonkawe porosty, które z daleka przypominają szron, stąd prawdopodobnie wzięła się nazwa "Szrenica". Inne pochodzenie nazwy "Szrenica" ma prawdopodobnie związek ze szrenią (szadzią), która zimą pokrywa skały i drzewa.

Północne stoki Szrenicy to znakomity teren do uprawiania narciarstwa zjazdowego. Powstało tutaj centrum narciarstwa SkiArena Szrenica z nartostradami ze sztucznym naśnieżaniem, oświetleniem i wyciągami.Północne stoki góry opadają dość stromo w kierunku miasta, a od wschodniej strony odcina ją niezbyt głęboka nisza Kotła Szrenickiego. Na stokach Szrenicy co roku amatorzy białego szaleństwa oddają się z lubością swemu ulubionemu sportowi.
 
Z góry prowadzą trzy nartostrady: Lolobrygida (4444 m), Śnieżynka oraz Trasa Zjazdowa FIS (ponad 2 km). Znadują się tu także dwa wyciągi - orczykowy i dwuodcinkowy krzesełkowy. Wspónie tworzą nowoczesny system narciarski SkiArena, gdzie łączna długość tras jest imponująca - ponad 13 km.

Na Szrenicę mozna dojść:
- szlakiem czerwonym (Główny Szlak Sudecki)
- szlakiem zielonym z hali Szrenickiej przez Końskie Łby do schroniska Pod Łabskim Szczytem
- wjechać wyciągiem krzesełkowym i dojść około 10 minut łącznikiem czarnym

Szrenica

 

Ferie

2013-12-16